acordinvest.cz logo

Finance
03. 04. 2020

Investice v době krize

Následky krize

  • Změny se nejrychleji projevují na burzách, kde kolísá cena akcií.
  • Trh vyčkává, investoři jsou opatrnější.
  • Vláda a Česká národní banka více zasahují do ekonomiky, dochází ke snížení úrokových sazeb, státy připravují stimulační balíčky.
  • Developeři pozastavují projekty, už tak malá nabídka nemovitostí se ještě ztenčí.

 

Krize v oblasti realit – srovnání s krizí v roce 2008 a 2009

Obecně cena nemovitostí, a to zejména ve velkých městech, kolísá minimálně. V grafech znázorňujících vývoj ceny bytů v ČR a v Praze je vidět nepatrný dopad krize v roce 2008 a 2009 na ceny bytů (v grafu č. 1 je zachycen vývoj cen od září 2008 až do července 2019). Investice do nemovitosti, a to zejména v centru Prahy, je tak nejstabilnější a nejjistější uložení peněz. Nemovitosti v čase neztrácí na hodnotě, jejich cena stabilně stoupá. Nemovitosti = tradiční bezpečná investice.

1

Zdroj: https://www.finance.cz/530184-vyvoj-cen-bytu/

2

Zdroj: https://www.finance.cz/530184-vyvoj-cen-bytu/

 

Důsledky aktuální situace:

  • Developeři budou v dalších měsících omezovat nabídku, a proto se ještě více projeví nedostatek bytů i nebytových prostorů na trhu a neuspokojená poptávka. Místo snížení ceny nemovitostí to naopak může znamenat do budoucna i její mírné zvýšení.
  • Poptávka po nemovitostech se může i částečně zvýšit: Akciové trhy zažívají turbulentní časy a propadají se. Pokud investoři budou hledat jiné možnosti a přikloní se k dlouhodobému a mnohem bezpečnějšímu zhodnocení svých peněz, zájem o nemovitosti může stoupnout.
  • Banky s největší pravděpodobností už nebudou zvyšovat úrokové sazby hypotečních úvěrů, což dělaly ještě v prvním kvartálu roku 2020, ale budou je postupně snižovat.
  • Vláda také jedná o zrušení 4% daně z nabytí nemovitosti, která ušetří investorovi další náklady s nákupem bytu.
  • Česká národní banka zmírňuje podmínky pro získání hypotéky, žadatelé mohou nyní získat hypotéku na 90 % ceny nemovitosti místo dřívějších 80 %.

Bydlení
12. 05. 2022

Zajímavá místa v centru Prahy 2. Kam jít za historií nebo odpočinkem?

Chtěli byste bydlet na Praze 2 a užívat si ruchu metropole, ale i klidu? Pokud vás to jen trošku láká, nejspíš toužíte vědět, co vás v této části našeho hlavního města čeká.

Zobrazit více
Zobrazit více
Bydlení
13. 04. 2022

Japonský styl bydlení: Oáza klidu spojující minimalismus s přírodou

Víte, v čem spočívá kouzlo a charakteristika tohoto fascinujících stylu bydlení? Představíme vám to.

Zobrazit více
Zobrazit více
Bydlení
03. 03. 2022

Zajímavá místa v centru Prahy 1. Kam jít za historií nebo odpočinkem?

Připravili jsme pro vás mix toho nejlepšího z historie a kultury v lokalitě Prahy 1. Vždy je prostor se nechat překvapit něčím novým. 

Zobrazit více
Zobrazit více

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.