acordinvest.cz logo

Bydlení
Japonský styl bydlení.
13. 04. 2022

Japonský styl bydlení: Oáza klidu spojující minimalismus s přírodou

Japonsko – neboli země vycházejícího slunce – Evropany vždy fascinovalo a inspirovalo. Avšak až v 19. století se tato fascinace rozmohla více a stala se hitem číslo jedna. Vznikaly dokonce celé žaponérie, tedy interiéry, které měly navodit japonskou náladu a tamější exotickou atmosféru.

Zatímco zvenčí se japonské domy pyšní zdobnými střechami, uvnitř hrají prim jednoduchost a střídmost, což do značné míry souvisí s východními filozofiemi, které Japonci vyznávají. Krásu totiž hledají v umění jednoduchého života oproštěného od pomíjivých světských požitků, slávy a bohatství.

TV stolek v japonském stylu bydlení

Ač se japonský styl bydlení vyznačuje především minimalistickým a jednoduchým designem, rozhodně nepůsobí chudě ani chladně. Ba naopak – umí být i příjemně útulný. Pojďme se společně podívat na to, co je pro tento styl bydlení typické.

Jednoduchost, minimalismus, praktičnost

Japonský styl bydlení poznáte především podle minimalistického designu, jednoduchých a čistých linií. Vzhledem k tomu, že je Japonsko velmi lidnatou zemí s vysokou hustotou obyvatel, jsou Japonci zvyklí na malé byty, v nichž chtějí využít prostor na maximum.

Obývací pokoj v japonském stylu bydlení

Cílem je mimo jiné zajistit dostatečnou funkčnost a praktičnost interiéru – jednak pečlivým výběrem odpovídajícího nábytku, jednak částečnou absencí doplňků a dekorací.

Pro tento styl bydlení je mimo jiné typická určitá variabilita prostoru. U Japonců totiž není nic zvláštního, když během dne promění obývací pokoj na jídelnu a večer pak na ložnici. Z toho důvodu si pořizují lehce přenosný nábytek.

Křesla a stolek v japonském stylu bydlení

Co se jeho designu týče, obvykle bývánízký a vyznačuje se klasickými tvary a ostrými liniemi. Vzory na něm pravděpodobně nenajdete. Volba často padá na nábytek v tmavých barvách kontrastujících se stěnami bílé či jiné světlé barvy.

Ložnice zařízená v japonském stylu bydlení

Posuvné a látkové stěny

S variabilitou prostoru do jisté míry souvisí posuvné a látkové stěny, které jsou tvořeny textilními pásy či pásy z ručního papíru umístěnými v dřevěném rámu. Posuvné látkové stěny si můžete pořídit v rozmanité škále barev i motivů. Pruhy látky přitom vedou od stropu místnosti až k podlaze. A jak se takové posuvné stěny ovládají?

Jednoduše potažením za jednotlivé panely, případně manuálně. Tyto stěny Japoncům mimo jiné umožňují regulovat jednak množství světlav místnosti, jednak míru soukromí. Když už jsme u světla, nezapomeňte sundat záclony. Mnohem vhodnější jsou právě posuvné panely, žaluzie nebo rolety.

Dřevo a bambus, aneb v hlavní roli přírodní materiály

Základním materiálem japonského stylu bydlení je dřevo. Z toho se nejen staví, ale také se z něj vyrábí veškerý nábytek a většina užitných či dekorativních předmětů. Dřevo bývá – stejně jako zbytek interiéru – jednoduché, často i neopracované.

Bambusové stonky

Obvykle se setkáte s dřevem v přírodních barvách, někdy se však i moří tmavými odstíny, jako jsou černá a červená. Alternativou dřeva je pak bambus, který je v Asii běžně dostupný a patří mezi velmi odolné materiály.

Vzhledem k tomu, že se dřevo i bambus využívají také u doplňků, nepatří výhradně do obývacího pokoje v podobě nábytku, ale ozvláštní a zútulní třeba i koupelnovou zónu. Mezi další materiály, se kterými se v japonských interiérech setkáme, patří také hedvábí, kámen či rýžový papír.

Tatami a futon

Výrazy „tatami“ a „futon“ vám možná nic neřeknou, v japonských interiérech však rozhodně nesmí chybět.

Tatami jsou rohože vyrobené z pevně spletené rýžové slámy, které se často používají jako podlahová krytina. Hojně využívány jsou především pro svou univerzálnost, a to jak z hlediska rozměrů, tak z hlediska funkčnosti. Můžete po nich chodit nebo na nich sedět i spát. Populární jsou také v japonském bojovém umění, kdy jimi sportovci při tréninku nahrazují klasické žíněnky.

Japonský styl bydlení a matrace futon.

Při spaní se na tatami pokládá futon, což je označení pro vycpanou a skladnou matraci odkazující na japonskou tradici nocování. Skladná je proto, aby se přes den dala složit a umístit někam, kde nebude překážet v užívání dané místnosti. Výplň futonu je tvořena výhradně z přírodních materiálů, většinou z vlny či bavlny. Japonci tvrdí, že zajišťuje mnohem zdravější spánek.

Kakemono a souhra barev

Dalším typickým prvkem, který najdete v každé japonské domácnosti, je kakemono. Jedná se o kaligrafickou závěsnou dekoraci, na jejímž světlém podkladu jsou vyobrazeny šedočerné tušové znaky. Jejím účelem je dodávat život jinak nehybnému prostoru.

Ukázka japonské kaligrafie.

Barevnost volte v přírodních tónech, nic vyumělkovaného. Nejlépe uděláte, vsadíte-li na kombinaci bílé a černé v kontrastu s karmínovou. Výjimkou není ani zlatá.

Neodmyslitelná čajová kultura

K japonské kultuře neodmyslitelně patří čajový rituál, který Japoncům dává prostor pro nezbytnou sebereflexi.

Černá japonská čajová konvice

V japonských interiérech proto často najdete malý stoleček, na němž stojí půvabná čajová konvička a šálky připomínající malé mističky. U stolečku se sedí na zemi se zkříženýma nohama.

Minimum doplňků a dekorací

Pravé japonské interiéry se vyznačují naprostým minimem dekorací. Pokud už v interiéru nějaká výzdoba je, pak má často podobu symbolů (třeba symbolů štěstí) a krásných připomínek přírody.

Mezi vhodné a relativně nenápadné doplňky patří například vhodně vystavený čajový set, pohárky na saké nebo vonné tyčinky. Z přírodní tématiky pak bonsaj či japonské květinové aranžmá – ikebana. „Parádu“ uděláte také lampou s bambusovým stínidlem nebo říční mozaikou v koupelně.

  • Hledáte další inspiraci pro jednoduchý a čistý interiér? Co takhle skandinávský styl bydlení? Věděli jste, že existuje i kombinace japonského a skandinávského stylu bydlení, které se říká Japandi?
Bydlení
12. 05. 2022

Zajímavá místa v centru Prahy 2. Kam jít za historií nebo odpočinkem?

Chtěli byste bydlet na Praze 2 a užívat si ruchu metropole, ale i klidu? Pokud vás to jen trošku láká, nejspíš toužíte vědět, co vás v této části našeho hlavního města čeká.

Zobrazit více
Zobrazit více
Bydlení
03. 03. 2022

Zajímavá místa v centru Prahy 1. Kam jít za historií nebo odpočinkem?

Připravili jsme pro vás mix toho nejlepšího z historie a kultury v lokalitě Prahy 1. Vždy je prostor se nechat překvapit něčím novým. 

Zobrazit více
Zobrazit více
Projekty
09. 02. 2022

Jsme nejlepší v celé ČR: Získali jsme 5 medailí v soutěži Projekt roku 2021

Jedná se o skutečně historický moment. Uspěli jsme v největší a nejprestižnější developerské a realitní soutěži v ČR. Svými kvalitami jsme přesvědčili odborníky, architekty a širokou veřejnost. Které naše projekty přesvědčily?

Zobrazit více
Zobrazit více

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.