acordinvest.cz logo
Bydlení
Skandinávský styl bydlení
27. 12. 2021

Skandinávský styl bydlení: zamilujte se do čistoty a dokonalosti v každém detailu

O tomto stylu bydlení už jste určitě slyšeli, nejspíš ale ne úplně všechno. Staví na čistotě linií, minimu doplňků a barev, které by mohly člověka rozptylovat.

Možná ve vás představa bílých stěn, kamene a dřeva probouzí pocit zimy a nevlídnost chladných severských dálek, žádné mrazivo se ale konat nemusí, naopak. Bydlení ve skandinávském (nebo taky severském) stylu může být úžasně hřejivé, útulné a uklidňující.

Skandinávský styl dekorace v kuchyni

5 pilířů skandinávského stylu bydlení

Stejně jako třeba italský styl bydlení, i ten skandinávský má několik pilířů, které ho dělají tím, čím je.

Jednoduchost

Žádné zbytečnosti. Nábytek praktický, pohodlný, jednoduchý, z přírodních materiálů. Žádné zdobné kudrlinky jako třeba u rustikálního stylu. Neplatí ale, že by jeho synonymem byla strohost.

Skandinávský styl bydlení zamilujte se do čistoty a dokonalosti v každém detailu

Světlo a světlé barvy

Žádné tmavé barvy, nic, co by člověku připomínalo polární noc. Skandinávskému stylu vévodí spousta přirozeného světla, jehož množství umocníte bílou výmalbou. K ní pak můžete bez obav přidat třeba světle šedou či béžovou (například v podobě závěsů nebo sedačky).

Jídelní stůl ve skandinávském stylu bydlení.

Co se osvětlení týče, nespokojte se jen s jedním velkým světlem, byť máte sebekrásnější a maximálně seversky vyhlížející. Chce to lampičky, designové osvětlení, spíš tlumené a teplé. Uvidíte, že s ním vykouzlíte nezaměnitelnou atmosféru na úplně běžné večery i sváteční chvíle. A zapomeňte na záclony, které brání dokonalému průniku denního světla dovnitř!

Náš tip: Chcete doma více přirozeného světla a optické zvětšení prostoru? Pořiďte si zrcadlo a budou se dít věci!

Málo doplňků, zato však výrazných

Pokud o něčem tento styl bydlení není, tak o množství zbytečných doplňků, na které se jenom práší. Doplňky patří i sem, jen by jich nemělo být moc. Pak můžou být i výrazné – jestli chcete například svůj obývací pokoj barevně doladit do severského maxima, vyberte si jednu nebo dvě syté barvy. Na šedou sedačku se hodí žluté nebo oranžové polštáře, žlutá váza zase nadělá spoustu parády na komodě a stejně barevné úložné boxy v regálech.

Ložnice ve skadinávském stylu bydlení a života

K vhodným doplňkům patří třeba rostliny, které do vaší domácnosti vnesou ještě víc přírody a osvěží vzduch, nebo jednoduché až minimalistické obrazy. Vyberte si jeden do místnosti a uvidíte, že to úplně změní její vizáž!

Skandinávci mají jasno v tom, že by jejich domovy neměly být přehlcené zbytečnostmi. Pokud bydlíte ve dvou, určitě nepotřebujete spoustu židlí, křesílek, taburetů a dalších kousků, které nepoužíváte. Čistý, volný prostor je základ duševního klidu, který vám takové bydlení zajistí.

Skandinavský styl bydlení a ukázka ložnice se zrcadlem.

Přírodní materiály

Když se mluví o severských zemích, pravděpodobně všichni si představíme dlouhé nehostinné pláně a nekonečné lesy – dřevo a kámen. Přidejte k nim kov a případně i kůži a budete mít základní čtveřici materiálů, kterou k vytvoření Skandinávie u sebe doma potřebujete. Ať už jde o podlahu, postel nebo jídelní sestavu, dřevo by vašemu bydlení mělo jednoznačně vládnout. Nebo aspoň jeho věrná napodobenina.

Skandinavský les v zimním období.

Útulnost

Severské plískanice přímo nahrávají tomu, aby se člověk v upršeném odpoledni zachumlal do heboučké deky, složil hlavu na polštář, poslechl si hezkou hudbu nebo si přečetl kousek skvělé knížky.

Skandinavský styl bydlení preferuje deky a polšťárky.

Nebojte se vylepšit sedačku dekou a polštářky, stejně tak postel. Nakupte si svíčky nebo aromalampu. Zkrátka si svoje útočiště pořádně zútulněte.

Podívejte se, jak si např. zařídil byt jeden náš klient.

Bydlení
03. 11. 2021

Nejkrásnější parky v Praze

Když se řekne Praha, jako první vás pravděpodobně napadne zalidněné velkoměsto s mraky turistů a neustálý spěch. Praha má však i svou druhou, mnohem poklidnější, tvář.

Zobrazit více
Zobrazit více
Bydlení
30. 09. 2021

Italský styl bydlení: Co to je a čím se vyznačuje?

Když se protne originalita, luxus a umělecká estetičnost v jednom paprsku. Poznejte a inspirujte se myšlenkami italského stylu.

Zobrazit více
Zobrazit více
Bydlení
29. 09. 2021

Karlín: Tipy na zajímavá místa, které musíte navštívit

Městská část Praha 8 – čtvrť Karlín nevyjímaje – opravdu co nabídnout. A právě na to se podíváme v následujících řádcích.

Zobrazit více
Zobrazit více

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.