acordinvest.cz logo

Aktuality
23. 09. 2020

Zrušení daně a nízké hypoteční sazby

Prezident České republiky podepsal dne 18.9.2020 zákon, který ruší daň z nabytí nemovitých věcí. Povinnost platit tuto daň zaniká zpětně od 1. prosince 2019. Pokud byl tedy vklad převodu vlastnického práva na katastr proveden po tomto datu, daň se neplatí. Jestliže už byla uhrazena, bude na základě žádosti vrácena. Žádost se podává na místní finanční úřad.

Další změnou, kterou zákon přináší, je úprava limitu odpočtu úroků. Od 1.1.2021 bude možné si odečíst úroky z úvěru na bydlení do částky 150.000 Kč (aktuálně je to do částky 300.000 Kč).

Prodloužil se také časový test pro příjmy z prodeje nemovitých věcí, které nejsou určeny k vlastnímu bydlení, a to z 5 na 10 let. Toto prodloužení bude platit pro nemovitosti nabyté po 1.1.2021.

Dalším faktorem, který zvýšil poptávku po nemovitostech, je i výše hypoteční sazby. Ta je nejnižší od listopadu 2017. Očekává se, že už nižší nebude, naopak, že banky ji začnou opět zvyšovat, a to nejspíše v průběhu října 2020. Aktuálně se hypoteční sazby pohybují u hranice 2 %.

11-origin-6537027

Češi využívají toho, že mohou díky těmto změnám ušetřit nemalé finance, a zároveň uložit peníze do nemovitostí, které na své hodnotě neztrácí. Nechtějí se spoléhat na stát, naopak chtějí mít jistoty do budoucna, o které se sami postarají. Bohužel nabídka stále nedokáže uspojit poptávku, která po koupi nemovitostí aktuálně je. 

Je však jasné, že nákup nemovitosti do konce roku 2020, resp. v září nebo říjnu tohoto roku, bude nejvýhodnější. Kupující nebude platit daň z nabytí nemovitosti a zároveň si bude moct odečíst úroky do částky 300.000 Kč. Pokud bude na koupi využívat hypoteční úvěr, využije také nízkých úrokových sazeb.

Podívejte se i vy na projekty, do kterých můžete investovat.

ACORD projekty

 

Bydlení
12. 05. 2022

Zajímavá místa v centru Prahy 2. Kam jít za historií nebo odpočinkem?

Chtěli byste bydlet na Praze 2 a užívat si ruchu metropole, ale i klidu? Pokud vás to jen trošku láká, nejspíš toužíte vědět, co vás v této části našeho hlavního města čeká.

Zobrazit více
Zobrazit více
Bydlení
13. 04. 2022

Japonský styl bydlení: Oáza klidu spojující minimalismus s přírodou

Víte, v čem spočívá kouzlo a charakteristika tohoto fascinujících stylu bydlení? Představíme vám to.

Zobrazit více
Zobrazit více
Bydlení
03. 03. 2022

Zajímavá místa v centru Prahy 1. Kam jít za historií nebo odpočinkem?

Připravili jsme pro vás mix toho nejlepšího z historie a kultury v lokalitě Prahy 1. Vždy je prostor se nechat překvapit něčím novým. 

Zobrazit více
Zobrazit více

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.