Italský styl bydlení

CO TO JE A ČÍM SE VYZNAČUJE?

Připravili jsme si pro vás zásadní informace o italském stylu bydlení.

ITALSKÝ STYL BYDLENÍ – CO TO VŮBEC JE?

Když se řekne Itálie, pravděpodobně se vám vybaví její notoricky známé památky, skvělá gastronomie či centrum módy v Miláně. Italové jsou doslova pověstní svým vytříbeným vkusem, a to nejen v odvětví módy, ale také v oblasti dekorování interiérů a nábytku.

Umí totiž dokonale skloubit vznešenost historie s originalitou moderní doby. Toto propojení starého s novým dává za vznik vskutku osobitému, temperamentnímu a vkusnému stylu s nádechem luxusu. Italský styl sice není šálkem kávy pro každého, ale jako inspirace zajisté poslouží všem.

PROČ JE ITALSKÝ STYL POPULÁRNÍ?

Vedle ikonických módních návrhářů sídlí v Itálii i řada proslulých nábytkářských a designérských firem. Právě Italové totiž umí nábytku vtisknout takový punc elegance, originality a luxusu jako málokdo jiný. Sedícím soupravám, postelím i jídelním stolům dominují zaoblené a jemné tvary.

Pro italský styl je význačné i spojení nejrůznějších kontrastů tak, aby dohromady dávaly dokonalý smysl a tvořily harmonický celek. Díky tomu dokáže italský styl uspokojit potřeby i velmi náročných zákazníků.

ČÍM SE ITALSKÝ STYL BYDLENÍ VYZNAČUJE?

V hlavní roli světlo

Naprostým základem italského stylu jsou prosvětlené místnosti, do nichž v maximální možné míře proniká přirozené světlo ze sluníčka. Díky tomu bude interiér působit hned tepleji a přívětivěji. Příjemnou atmosféru domácího tepla a pohody vám zajistí i pečlivý výběr vhodných barev a materiálů, o tom ale později.

Opomíjet však nesmíme ani umělé osvětlení. K italskému stylu neodmyslitelně patří klasické lampy a lustry s mnoha ozdobnými prvky.

Inspirace minimalismem a historií

Jak jsme již uvedli výše, italský styl dokonale mísí staré s novým, tedy historické prvky spolu s prvky moderními. Co se nábytku týče, pracuje s čistými liniemi, které současně kombinuje s odvážnějšími materiály či neobvyklými tvary.

Důraz je kladen také na detaily mající podobu ornamentálních a jiných dekorativních prvků, díky nimž je každý kus nábytku unikátní. Mohou to být zlaté nebo stříbrné výšivky či úchytky na nábytku, nebo také třásně a stuhy.

Ač může interiér v italském provedení na někoho působit až extravagantně, rozhodně není přeplácaný, ba naopak.

Vyvážený poměr je klíčem k dokonalosti

Veškerý nábytek a doplňky najdeme ve vyváženém a vzájemně se doplňujícím poměru. Avšak vzhledem k tomu, že některé stoly, postele či sedací soupravy mohou na první pohled tvořit poměrně honosné prvky, je vhodné je doplnit o něco střídmějšími doplňky, které dominantní kusy nábytku zvýrazní. Často se jedná o doplňky laděné do stříbrna, keramiku či porcelán.

U doplňků se snažte co nejvíce vyhýbat umělým materiálům a křiklavým barvám.

Přírodní materiály a barvy

Italský styl bydlení nachází inspiraci v přírodě, a od toho se odvíjí volba materiálů i barev. Z materiálů jsou zde ve velké míře zastoupeny dřevo, kůže, koberce s vysokým vlasem a různé druhy tkanin.

Ty všechny totiž navozují pocity tepla a působí velice přirozeným dojmem. K čalounění židlí nebo ozdobných polštářků se používají vysoce kvalitní látky typu samet, bavlna, satén, brokát, damašek a další, které do interiéru vnáší kus luxusu, a to pravé klasické kouzlo.

Jaké jsou oblíbené barvy?

Co se barevné palety týče, oblíbené jsou barvy pastelové i syté. Ze „sytých zástupců“ lze zmínit sytě modrou či barvu cihly, z těch světlejších a jemnějších pak žlutou či šedou barvu.

Tapeta je oblíbená

Rozhodnete-li se harmonického vzhledu s nádechy elegance docílit pomocí tapety – jako tomu bývá třeba u obývacích pokojů – volte takovou, která odpovídá právě té paletě barev, kterou jste si vybrali pro zbytek prostoru.

K italskému stylu bydlení se hodí například tapeta s arabeskami nebo zlatými a stříbrnými víry na béžovém či krémovém pozadí. Vedle toho bývají na zdech často pověšeny také ozdobná zrcadla či rámy na obrazy.

DLAŽDICE A OBKLADY, KAM SE PODÍVÁTE

Vzhledem k teplému italskému podnebí vás asi nepřekvapí všudypřítomné dlaždice a obklady – na podlaze i na stěnách. Najdete je na chodbách, v kuchyni, koupelně, na toaletě, a někdy dokonce i v obývacím pokoji. Jejich velkou výhodou je snadná údržba.

Mějte však na paměti, že v Itálii je mnohem tepleji než u nás, a proto v našich podmínkách sáhněte spíše po klasických dřevěných parketách.

Ale ani pořízení koberce není od věci, důležitý je však jeho materiál. Ideálním řešením jsou hladké a pevné koberce bez vlasu (tzv. bouclé) nebo koberce velurové mající krátký a hustě střižený vlas.

Pokud budete přece jen trvat na dlažbě, zvažte i pořízení podlahového topení.

Jaké barvy pro dlaždice a obklady zvolit?

Co se barevného provedení týče, ideální volbou je béžová či slonovinová barva s drobnými reliéfy. Bát se nemusíte ani mozaiky nebo pásových zdobení stěn.

Ať už na vás italský styl bydlení působí jakkoli, určitě nám dáte za pravdu, že rozhodně není konzervativní, nudný ani fádní, ale naopak značně odráží jižanský temperament. Italské bydlení umí být elegantní a vkusné, ale i divoké zároveň. Rozhodně vás tak neomrzí.

Reset password

Enter your email address and we will send you a link to change your password.

Get started with your account

to save your favourite homes and more

Sign up with email

Get started with your account

to save your favourite homes and more

By clicking the «SIGN UP» button you agree to the Terms of Use and Privacy Policy

Create an agent account

Manage your listings, profile and more

By clicking the «SIGN UP» button you agree to the Terms of Use and Privacy Policy

Create an agent account

Manage your listings, profile and more

Sign up with email