Jak zařídit malý byt

CHYTŘE, PRAKTICKY A MODERNĚ

Zatímco dříve žil i jeden pár v třípokojovém bytě, dnešní doba velí jinak a mladí lidé i senioři, kteří už se nestarají o děti, se často stěhují do malých bytů, ba dokonce garsonek. Je to totiž levnější a také údržba není tak náročná.

Malý byt je ale specifický prostor se specifickými nároky. Je naprosto nezbytné zvážit smysluplné využití každého centimetru čtverečního, aby byl byt designově hezký, ale i praktický. Je třeba mít v něm pocit komfortu, ale i dostatečné úložné prostory. Jak tedy zařídit malý byt, aby bylo všechno absolutně v pořádku?

OPTICKÉ ZVĚTŠENÍ BYTU, BEZ KTERÉHO SE TÉMĚŘ NEOBEJDETE

Když je byt skutečně malý, nezbývá než pracovat s jeho designem a zvětšit ho alespoň opticky, aby si v něm jeho obyvatelé nepřipadali jako v nevlídné kobce. Důležitou roli hrají v tomto případě barvy a provedení nábytku.

BARVY DO MALÉHO BYTU

Obecně platí, že světlé barvy opticky zvětšují, zatímco ty tmavé naopak prostor vizuálně zmenšují. Do malého bytu se tedy hodí bílá, světle šedá nebo třeba béžová výmalba. Příjemná je také kombinace bílých stěn a jedné trochu tmavší.

Nemusíte se bát ani tmavých, sytých barev, ale mělo by jich být pomálu. Mnohdy stačí třeba tmavě šedý nebo černý gauč. Pamatujte ale, že když budete chtít prostor nějakou barvou zvýraznit, měli byste si vybrat jen jednu a tu pak využít ve více odstínech po celém bytě.

NÁBYTEK DO MALÉHO BYTU

I nábytku se týká pravidlo světlých barev. Ještě důležitější je ale jeho provedení. Ideální je vyhnout se vysokým obývacím stěnám a obecně nábytku mohutnému, robustnímu. Například na rustikální styl bydlení byste s malým bytem neměli ani pomyslet, protože by vám zbytečně zabíral spoustu místa.

TIPY A TRIKY PRO MALÝ BYT

Existuje několik časem a lidmi prověřených triků, které udělají i z malého bytu funkční, a přitom útulné místo k životu. Patří k nim:

  • Jedna barva podlahy. V malém bytě je vhodné ji sjednotit, ne mít v předsíni tmavou plovoucí podlahu, v obýváku růžový koberec a v koupelně zelenou dlažbu.
  • Multifunkční a sklopný nábytek. Pokud máte garsonku, uvítáte například výklopnou postel, kterou stejně potřebujete jen v noci. Dobře může posloužit i rozkládací stůl, když přijde návštěva.
  • Úložné prostory. Vytvořte je všude, kde to jen trošku jde – pod postelí, pod gaučem i vysoko u stropu.
  • Minimum doplňků. Malý byt nemusí být holobyt, ale přemíra doplňků mu uškodí a bude ho opticky zmenšovat.
  • O optickém zvětšení už byla řeč, možná ale nevíte, že mu napomůže také přítomnost zrcadel!
  • Stop vzorovaným tapetám. Ty jsou sice moderní, ale do malého bytu se nehodí, pokud nezvolíte maximálně jeden úzký pruh.

JAK ZAŘÍDIT MALÝ OBÝVÁK

Zařízení obývacího pokoje by mělo začínat u televize, která bývá středobodem všeho dění. Možná jste si říkali, kam byste dali gauč, nicméně myslete na to, že televizi například nemůžete mít proti světlu (oknu).

Nejdřív tedy umístěte televizi, podle toho se pak rozhodněte, kam dáte gauč. A nakonec jaký – potřebujete velký, když žijete sami nebo v páru? A co konferenčnístolek? Je zkrátka nutné smířit se s tím, že v malém prostoru musí být všechno menší.

Týká se to i ostatního nábytku. Pořiďte si raději nízkou televizní stěnu nebo jen televizní stolek. Vysoký nábytek totiž zásadně opticky ubírá na prostoru. K nízké stěně ale můžete pořídit úložné skříňky, které umístíte výš ke stropu. Toho se bát nemusíte, naopak!

JAK ZAŘÍDIT MALOU KUCHYŇ

Kuchyň bývá pro některé lidi královstvím. A i ta malá může být parádní a praktická. Nehrozí sice, že byste mohli mít spoustu skříněk, zato jimi můžete zaplnit prostor až ke stropu. A stejně tak policemi.

Každý volný centimetr využijte pro ukládání – třeba i plechů, když bude prostor mít jen „pár čísel“ na výšku. Všechno se počítá. Důležité je držet čistou, tedy vesměs prázdnou pracovní plochu. Pak totiž i malá kuchyň vypadá božsky.

Pokud potřebujete v kuchyňce i jíst, určitě vsaďte na sklopný stolek, případně i skládací židle. Díky tomu se vám bude v prostoru lépe pohybovat a manévrovat. Dalším řešením pak může být malý barový pult pro dva.

JAK ZAŘÍDIT MALOU KOUPELNU

S malou koupelnou se příliš kouzlit nedá, přece jen se ale něco najde. Jestli máte možnost, přemístěte pračku jinam – třeba z ní udělejte součást kuchyňské linky. A pokud to nejde, využijte aspoň prostor nad pračkou. Dnes už seženete praktické policové nástavce, díky nimž opět využijete místo k ukládání potřebných věcí třeba až ke stropu.

Malá koupelna není úplně stvořená pro vanu. Dobrou zprávou je, že moderní sprchové kouty vám nabídnou takový požitek z vody, že si na vanu za chvíli ani nevzpomenete. Nebo můžete vsadit na menší vanu s designovou zástěnou. Jen abyste se do ní vešli a aby také splňovala vaše očekávání…

Do malé koupelny se obzvlášť hodí dlažba velkého formátu. Když ji vkusně nakombinujete s tou maloformátovou, budou se dít opticky velice příjemné věci.

JAK ZAŘÍDIT MALOU LOŽNICI

Ložnice by měla být příjemným místem k odpočinku, nikoli odkladiště aktuálně nepotřebných věcí. V malém bytě se to snadno řekne, ale hůř udělá. Naštěstí už známe kouzlo vestavěných skříní, které s tím dokážou pomoci. Poskytnou vám spoustu úložného prostoru a budou vypadat skvěle. Jako by tu ani žádné odložené věci nebyly…

Dominantním prvkem ložnice je ale samozřejmě vždy postel. Promyslete si, jak velkou opravdu potřebujete. Ke dvoulůžku by měli mít oba – pokud možno – stejný přístup. V malém bytě je takřka nutnost mít úložný prostor i pod postelí. A jestli už nezbývá prostor na noční stolky, umístěte je na zeď!

JAK ZAŘÍDIT MALÝ DĚTSKÝ POKOJ

Dětský pokoj by měl mít tři zóny: odpočinkovou, hrací a tu na učení. Nezbytnými prvky jsou postel, noční stolek, psací stůl a židle. Zbytek už musíte volit s ohledem na prostor, který ještě zbývá. Efektní může být například patrová postel s místem na hraní nebo učebním koutkem pod ní. V takovém případě ale myslete na dostatečné osvětlení a ideálně přístup denního světla od okna.

Co se rozmístění nábytku týče, všechny kusy by měly být u stěn, aby byl střed pokoje volný – děti si přece potřebují někde hrát. Stejně jako u ložnice, i v malém dětském pokoji se vyplatí mít vestavěnou skříň sahající až ke stropu.

BONUS – JAK SI ZAŘÍDILI BYT KLIENTI Z NAŠÍ REZIDENCE STEFFANY'S COURT

Dobré nápady vytvoří perfektní bydlení i v menším bytě. Klienti z naší rezidence Steffany’s Court jsou toho důkazem.

Existuje spousta pravidel pro vybavování menších prostor. Majitelé garsonek nebo jednopokojových bytů mají před sebou těžký úkol – využít daný prostor a vytěžit z něj co nejvíce a zároveň ho nechat dýchat a nepřeplnit ho. Pokud se to povede, výsledek stojí za to. Stejně jako u našich klientů, kteří vkusně, prakticky a moderně zařídili svůj nový byt v rezidenci Steffany’s Court a magazín jenprozeny.cz bytem provedli.

Reset password

Enter your email address and we will send you a link to change your password.

Get started with your account

to save your favourite homes and more

Sign up with email

Get started with your account

to save your favourite homes and more

By clicking the «SIGN UP» button you agree to the Terms of Use and Privacy Policy

Create an agent account

Manage your listings, profile and more

By clicking the «SIGN UP» button you agree to the Terms of Use and Privacy Policy

Create an agent account

Manage your listings, profile and more

Sign up with email