Japonský styl bydlení

OÁZA KLIDU SPOJUJÍCÍ MINIMALISMUS S PŘÍRODOU

Japonsko – neboli země vycházejícího slunce – Evropany vždy fascinovalo a inspirovalo. Avšak až v 19. století se tato fascinace rozmohla více a stala se hitem číslo jedna . Vznikaly dokonce celé žaponérie, tedy interiéry, které měly navodit japonskou náladu a tamější exotickou atmosféru.

Zatímco zvenčí se japonské domy pyšní zdobnými střechami, uvnitř hrají prim jednoduchost a střídmost, což do značné míry souvisí s východními filozofiemi, které Japonci vyznávají. Krásu totiž hledají v umění jednoduchého života oproštěného od pomíjivých světských požitků, slávy a bohatství.

Ač se japonský styl bydlení vyznačuje především minimalistickým a jednoduchým designem, rozhodně nepůsobí chudě ani chladně. Ba naopak – umí být i příjemně útulný. Pojďme se společně podívat na to, co je pro tento styl bydlení typické.

▪ Jednoduchost, minimalismus, praktičnost
▪ Posuvné a látkové stěny
▪ Dřevo a bambus
▪ Tatami a futon
▪ Kakemono a souhra barev
▪ Neodmyslitelná čajová kultura
▪ Minimum doplňků a dekorací

JEDNODUCHOST, MINIMALISMUS, PRAKTIČNOST

Japonský styl bydlení poznáte především podle minimalistického designu, jednoduchých a čistých linií. Vzhledem k tomu, že je Japonsko velmi lidnatou zemí s vysokou hustotou obyvatel, jsou Japonci zvyklí na malé byty, v nichž chtějí využít prostor na maximum.

Cílem je mimo jiné zajistit dostatečnou funkčnost a praktičnost interiéru – jednak pečlivým výběrem odpovídajícího nábytku, jednak částečnou absencí doplňků a dekorací.

▪ Jak zařídit malý byt? Chytře, prakticky a moderně! I s malým bytem můžete mít velké plány.

Pro tento styl bydlení je mimo jiné typická určitá variabilita prostoru. U Japonců totiž není nic zvláštního, když během dne promění obývací pokoj na jídelnu a večer pak na ložnici. Z toho důvodu si pořizují lehce přenosný nábytek.

Co se jeho designu týče, obvykle bývá nízký a vyznačuje se klasickými tvary a ostrými liniemi. Vzory na něm pravděpodobně nenajdete. Volba často padá na nábytek v tmavých barvách kontrastujících se stěnami bílé či jiné světlé barvy.

POSUVNÉ A LÁTKOVÉ STĚNY

S variabilitou prostoru do jisté míry souvisí posuvné a látkové stěny, které jsou tvořeny textilními pásy či pásy z ručního papíru umístěnými v dřevěném rámu. Posuvné látkové stěny si můžete pořídit v rozmanité škále barev i motivů. Pruhy látky přitom vedou od stropu místnosti až k podlaze. A jak se takové posuvné stěny ovládají?

Jednoduše potažením za jednotlivé panely, případně manuálně. Tyto stěny Japoncům mimo jiné umožňují regulovat jednak množství světlav místnosti, jednak míru soukromí. Když už jsme u světla, nezapomeňte sundat záclony. Mnohem vhodnější jsou právě posuvné panely, žaluzie nebo rolety.

DŘEVO A BAMBUS, ANEB V HLAVNÍ ROLI PŘÍRODNÍ MATERIÁLY

Základním materiálem japonského stylu bydlení je dřevo. Z toho se nejen staví, ale také se z něj vyrábí veškerý nábytek a většina užitných či dekorativních předmětů. Dřevo bývá – stejně jako zbytek interiéru – jednoduché, často i neopracované.

Obvykle se setkáte s dřevem v přírodních barvách, někdy se však i moří tmavými odstíny, jako jsou černá a červená. Alternativou dřeva je pak bambus, který je v Asii běžně dostupný a patří mezi velmi odolné materiály.

Vzhledem k tomu, že se dřevo i bambus využívají také u doplňků, nepatří výhradně do obývacího pokoje v podobě nábytku, ale ozvláštní a zútulní třeba i koupelnovou zónu. Mezi další materiály, se kterými se v japonských interiérech setkáme, patří také hedvábí, kámen či rýžový papír.

▪ Italský styl bydlení: Co to je a čím se vyznačuje?

TATAMI A FUTON

Výrazy „tatami“ a „futon“ vám možná nic neřeknou, v japonských interiérech však rozhodně nesmí chybět.

Tatami jsou rohože vyrobené z pevně spletené rýžové slámy, které se často používají jako podlahová krytina. Hojně využívány jsou především pro svou univerzálnost, a to jak z hlediska rozměrů, tak z hlediska funkčnosti. Můžete po nich chodit nebo na nich sedět i spát. Populární jsou také v japonském bojovém umění, kdy jimi sportovci při tréninku nahrazují klasické žíněnky.

Při spaní se na tatami pokládá futon, což je označení pro vycpanou a skladnou matraci odkazující na japonskou tradici nocování. Skladná je proto, aby se přes den dala složit a umístit někam, kde nebude překážet v užívání dané místnosti. Výplň futonu je tvořena výhradně z přírodních materiálů, většinou z vlny či bavlny. Japonci tvrdí, že zajišťuje mnohem zdravější spánek.

KAKEMONO A SOUHRA BAREV

Dalším typickým prvkem, který najdete v každé japonské domácnosti, je kakemono. Jedná se o kaligrafickou závěsnou dekoraci, na jejímž světlém podkladu jsou vyobrazeny šedočerné tušové znaky. Jejím účelem je dodávat život jinak nehybnému prostoru.

Barevnost volte v přírodních tónech, nic vyumělkovaného. Nejlépe uděláte, vsadíte-li na kombinaci bílé a černé v kontrastu s karmínovou. Výjimkou není ani zlatá.

NEODMYSLITELNÁ ČAJOVÁ KULTURA

K japonské kultuře neodmyslitelně patří čajový rituál, který Japoncům dává prostor pro nezbytnou sebereflexi.

V japonských interiérech proto často najdete malý stoleček, na němž stojí půvabná čajová konvička a šálky připomínající malé mističky. U stolečku se sedí na zemi se zkříženýma nohama.

MINIMUM DOPLŇKŮ A DEKORACÍ

Pravé japonské interiéry se vyznačují naprostým minimem dekorací. Pokud už v interiéru nějaká výzdoba je, pak má často podobu symbolů (třeba symbolů štěstí) a krásných připomínek přírody.

Mezi vhodné a relativně nenápadné doplňky patří například vhodně vystavený čajový set, pohárky na saké nebo vonné tyčinky. Z přírodní tématiky pak bonsaj či japonské květinové aranžmá – ikebana. „Parádu“ uděláte také lampou s bambusovým stínidlem nebo říční mozaikou v koupelně.

▪ Hledáte další inspiraci pro jednoduchý a čistý interiér? Co takhle skandinávský styl bydlení? Věděli jste, že existuje i kombinace japonského a skandinávského stylu bydlení, které se říká Japandi?

Reset password

Enter your email address and we will send you a link to change your password.

Get started with your account

to save your favourite homes and more

Sign up with email

Get started with your account

to save your favourite homes and more

By clicking the «SIGN UP» button you agree to the Terms of Use and Privacy Policy

Create an agent account

Manage your listings, profile and more

By clicking the «SIGN UP» button you agree to the Terms of Use and Privacy Policy

Create an agent account

Manage your listings, profile and more

Sign up with email