Nejkrásnější parky v Praze

Věděli jste, že se v roce 2018 umístila na prvním místě mezi evropskými metropolemi, které se mohou pyšnit největším poměrem zelených ploch ve vztahu k celkové rozloze města? Pražská zeleň zabírá úctyhodných 57 procent rozlohy města.

Pokud se tedy toužíte čas od času vymanit z městského ruchu a shonu, máte nespočet možností. V následujících řádcích si představíme ty nejkrásnější pražské parky, které rozhodně musíte vidět.

STROMOVKA

Stromovka je bývalou Královskou oborou, která je již od roku 1804 přístupná veřejnosti. Jedná se o jeden z největších parků a najdeme jej v Praze 7, hned u Výstaviště. Ač je Stromovka obklopena rušným městem, žije si svým poklidným tempem.

Tipy, co dělat

Nudit se zde však rozhodně nebudete – ať už plánujete jít na procházku, proběhnout se, svézt se na kole či na inlinech, vše je dovoleno. Kochat se můžete také obnovenými okrasnými jezírky sloužícími jako útočiště mnoha vodních živočichů.

Stromovka je (nejen) Pražany oblíbenou a vyhledávanou lokalitou, jejíž atmosféra se neustále mění k lepšímu. Postupně se zde opravují cesty, mola a můstky na rybníčcích, vznikají nová dětská hřiště, piknikové louky či venkovní fitness, a dokonce si můžete dát něco dobrého na zub ve zdejší restauraci.

Ke stále lepší a příjemnější atmosféře se snažíme napomoct i my sami. Zabývali jsme se třeba rekonstrukcí neoklasicistní rezidence Studánka, která se nachází přímo u vstupu do parku a pyšní se nádhernými výhledy. Díky své poklidné poloze v blízkosti parku představuje ideální bydlení pro rodiny s dětmi.

Mezi Stromovkou a Letenskou plání můžete narazit na další z našich projektů, rezidenci OVENIA Park Line, která uspokojí i ty nejnáročnější klienty, kteří chtějí být neustále uprostřed dění, ale zároveň si užívat klidného a luxusního zázemí v centru Prahy. Především mladším jedincům, kteří touží po klidu a sportovním využití Stromovky se nabízí také rezidence Alpha nacházející se v dolní části Holešovic.

HAVLÍČKOVY SADY (GRÉBOVKA)

Na pomezí tří pražských čtvrtí – Vinohrad, Vršovic a Nuslí – se rozprostírá park inspirovaný italskou renesancí, Havlíčkovy sady.

Tento park je však známý spíše pod familiárním názvem Grébovka, který získal po svém duchovním otci, pražském průmyslníkovi Moritzi Gröbovi.

Ten nechal park vystavět ve 2. polovině 19. století kolem své tehdejší novorenesanční vily. Kromě Gröbeho vily v parku dále najdeme jezírko, fontánu s vodní kaskádou, sochy či pavilony, a za zmínku stojí také umělá jeskyně Grotta vytvářející impozantní koncertní stage.

Původně se na pozemcích parku nacházely vinice založené Karlem IV.

Přičemž na dvou hektarech celkové rozlohy parku roste vinná réva dodnes. Především z toho důvodu se zde opakovaně konají kulinářské festivaly či vinařské slavnosti, jako jsou například slavnosti šumivého vína Prosecco. Místní dobroty však můžete vyzkoušet i běžně při posezení ve zdejším Viničním altánu nebo Café Pavilonu.

Pokud to chcete mít do Grébovky jen kousek, pak se nabízí luxusní bydlení v rezidenci Terasa LAVANDE, která vás svou specifickou – středomořskou – atmosférou přímo okouzlí. Projekt byl totiž inspirován hlavním městem a srdcem Chorvatska.

RIEGROVY SADY

Na pražských Vinohradech ještě chvíli zůstaneme. Nachází se zde totiž často vyhledávaný městský park Riegrovy (dříve též Smetanovy) sady nabízející jednak neopakovatelný výhled na Pražský hrad či Petřín, jednak možnost posedět v příjemných místních hospůdkách.

Kromě rozsáhlých travnatých ploch, které z parku činí ideální místo na piknik, zde najdeme i dětská hřiště a sportoviště. V severní části směrem k Žižkovu na park navazuje sportovní a oddychový park Rajská zahrada, jehož současná podoba pochází z let 2006-2008.

Možná si říkáte, že Královské Vinohrady snad nemohou být hezčí, ale naše zvelebující projekty svědčí o opaku. Na hranici Vinohrad, pod Žižkovskou věží, jsme rekonstruovali malebný Violin House– bytový dům s malým počtem bytových jednotek a poklidným dvorkem. O něco luxusnější jsou pak apartmány v historické budově Casa Royal, která se nachází jen pár kroků od Riegrových sadů.

PETŘÍNSKÉ SADY

Něco málo přes 300 metrů vysoký vrch Petřín patří k nejnavštěvovanějším turistickým místům v Praze vůbec. Najdeme jej na území městských čtvrtí Praha 1 a 5, a to mezi Malou Stranou, Smíchovem a Strahovem.

Známý je mimo jiné pro svůj komplex sedmi zahrad, z nichž asi nejznámější je zahrada Kinských na jižní a jihovýchodní straně svahu. Od Petřínských sadů jsou zahrady odděleny proslulou Hladovou zdí.

Vzhledem k tomu, že Petřínské sady představují spojení klášterní zahrady a anglického parku, budete při jejich procházení objevovat stále další a další církevní skulptury a památky.

Co všechno vidět a navštívit?

Samotný zážitek začíná už pod kopcem, kdy nahoru lze vyjet dodnes funkční lanovkou z roku 1891. Na vrcholu se pak nachází pověstná Petřínská rozhledna, jež byla projektována po vzoru pařížské Efiffelovky, Zrcadlové bludiště, Křížová cesta či planetárium Štefánkova hvězdárna.

Chcete-li mít Petřín neustále na dohled, vyzkoušejte si bydlení v luxusní historické rezidenci Ferdinand Palace, v níž se nachází opravdu exkluzivní byty po kompletní rekonstrukci. Kromě Petřína se v blízkosti nachází i velký městský park na Karlově náměstí.

LETENSKÉ SADY

Letenské sady, které najdeme na Praze 7 při levém břehu Vltavy, představují oblíbené místo především pro milovníky pikniků, kteří se navíc díky jejich vyvýšené poloze mohou pokochat překrásnými výhledy na historické centrum města. Díky poměrně nedávno vybudovanému bruslařskému oválu si na své přijdou i bruslaři.

Na podobě Letenských sadů se značně podepsalo 20. století

Kdy se pražská Letná stala symbolem celého Sovětského bloku. V té době zde byla komunistickou stranou postavena megalomanská socha vůdce SSSR, Josifa Stalina. Ta sice byla v roce 1962 odstraněna, prostranství si však dodnes zachovalo přezdívku „Stalin“ a stalo se oblíbeným místem setkávání pražské skate, hipster a alternativní scény.

Co vidět a navštívit?

Pokud sem vyrazíte, určitě si nenechte ujít procházku k Hanavskému či Bruselskému pavilonu, anebo také k nejstaršímu fungujícímu kolotoči v Evropě.

Hned mezi dvěma parky, Letenskými sady a Stromovkou, se nachází rezidence Sunrise– historická budova z konce 19. století, kterou jsme před pár lety rekonstruovali. Její velkou předností jsou především vlastní garáže v přízemí budovy.

VOJANOVY SADY

Vojanovy sady se nachází nedaleko Karlova mostu a jsou považovány za nejstarší částečně zachovalou zahradu v Praze. Vzhledem k tomu, že sady ze všech stran obklopují budovy a zdi, je zde neskutečný klid, který je jinak pro centrum města naprostou raritou.

Co všechno zde najdete?

V areálu najdete tři kaple, přičemž nejzajímavější z nich je kaple sv. Eliáše připomínající krápníkovou jeskyni, dále malý rybníček, impozantní sluneční hodiny, dětská hřiště a lavičky, které jsou jako stvořené pro relax mezi stromy.

Zajímavým zpestřením je mimo jiné i to, že v areálu můžete narazit na volně se pohybující pávy. I kvůli nim je sem zakázán vstup se psy.

Návštěvu Vojanových sadů můžete spojit také s návštěvou nedaleké Valdštejnské zahrady, případně s prohlídkou muzea známého literárního představitele existencialismu – Franze Kafky.

Jen kousek od Vojanových sadů – zhruba 20 minut chůze – v Soukenické ulici v centru Nového města se nachází další z našich projektů, Barrio de Centro. Osloví především ty, kteří chtějí bydlet v blízkosti úchvatných historických staveb, parků s množstvím zeleně a také v prostředí kaváren a umělců z celého světa.

VÍTKOV

Park na vrchu Vítkov představuje jednu z dominant pražského Žižkova. Vyhledávaný je především pro monumentální Národní památník se sochou Jana Žižky, který se zde nachází. Právě zde se udála slavní bitva na Vítkově, kdy český husitský vojevůdce Jan Žižka porazil křižácké vojáky. V památníku si návštěvníci mohou prohlédnout několik historických expozic a v případě zájmu také vystoupat na vyhlídku.

Proč sem vyrazit? Piknik i sport

Chcete-li vrazit čistě do přírody či za sportem, určitě váš potěší několik míst určených pro piknik, venkovní posilovny, kurty na beachvolejbal nebo třeba dětská hřiště, na kterých se mohou vyřádit vaše ratolesti.

Praktická poznámka – vydáte-li se na Vítkov cestou od autobusové zastávky Ohrada nebo tramvajové zastávky Biskupcova, nebudete se muset drápat do kopce, a dojdete až k památníku po rovince.

Mezi Vítkovem a Vltavou realizujeme projekt Carolina Corner. Jedná se o luxusní rezidenci v srdci Karlína, která nabízí nejen exkluzivní byty, ale také obchodní prostory. Představuje přitom skvělý kompromis mezi plnou nabídkou služeb a poklidným místem k bydlení.

LADRONKA

Park Ladronka, nacházející se v městské části Praha 6, je přímo učiněným rájem pro sportovce, a to zejména pro ty, kteří rádi jezdí na kolečkových bruslích.

V parku se totiž nachází nejdelší osvětlená in-line dráha v Praze

Avšak ani v případě, že kolečkovým bruslím zrovna neholdujete, nemusíte zoufat. Dráha je vhodná také pro kola, skateboardy, koloběžky nebo odrážedla. Dráha je dlouhá něco přes 4 km a z hlediska terénu je většinou rovinatá.

Sportovních aktivit si však můžete užít ještě mnohem víc! Za zmínku stojí beachvolejbal, bowling, pétanque, frisbee, discgolf nebo třeba venkovní posilovna. Na své si přijdou i ti nejmenší. Na ně zde čekají dvě dětská hřiště a trampolínové centrum. A pokud by vám vyhládlo, jednoduše se přesunete na tamější grilovací stanoviště.

Kousek od Ladronky se nachází další skvost – obora Hvězda, jejíž dominantu tvoří lovecký letohrádek Hvězda postavený ve tvaru šesticípé hvězdy.

Co se vnitřního uspořádání týče, vstup bývá od obytné části oddělen chodbou. Kuchyně, jídelna a obývací pokoj jsou od sebe odděleny buď symbolicky, nebo vůbec. To vychází z uspořádání v minulosti, kdy v domě vždy byla jedna místnost pro všechno.

Dalším důvodem je samozřejmě komfort při péči o rodinné příslušníky a hosty. Samostatnými pokoji ve skandinávském domě jsou koupelna a ložnice. V městských bytech však narazíte i na izolované kuchyně, záleží na dispozičním řešení.

Reset password

Enter your email address and we will send you a link to change your password.

Get started with your account

to save your favourite homes and more

Sign up with email

Get started with your account

to save your favourite homes and more

By clicking the «SIGN UP» button you agree to the Terms of Use and Privacy Policy

Create an agent account

Manage your listings, profile and more

By clicking the «SIGN UP» button you agree to the Terms of Use and Privacy Policy

Create an agent account

Manage your listings, profile and more

Sign up with email