Zajímavá místa v centru Prahy 2

KAM JÍT ZA HISTORIÍ NEBO ODPOČINKEM?

Podívejte se, kam se můžete vydat za historií, moderní architekturou a do parků, které jsou pro odpočinek přímo stvořené.

KAM ZA HISTORIÍ A ZAJÍMAVOSTMI

Historie, kultury i jiných zajímavostí je na Praze 2 spousta. Navíc jde o místa, která jsou důležitá pro historii a kulturu celého Česka.

VYŠEHRAD

Historické hradiště, hrad a pevnost na skále je jedním ze symbolů celé Prahy. Tyčí se nad pravým břehem Vltavy a láká turisty z Česka i zahraničí. V poměrně rozsáhlém objektu, který je od roku 1962 národní kulturní památkou, ukrývá hned několik pokladů – třeba kostel sv. Petra a Pavla , rotunda sv. Martina (jež je nejstarší rotundou v Praze), Vyšehradský hřbitov nebo zdejší sady.

Podle Starých pověstí český založil Vyšehrad kníže Krok, skutečný vznik se datuje do 2. poloviny 10. století. Jde o jednu z těch památek, která přitahuje tím víc pozornosti, čím starší je.

TANČÍCÍ DŮM

Jen nedaleko od Vyšehradu, rovněž na pravém břehu Vltavy, stojí nepřehlédnutelný orientační bod – Tančící dům (nebo také Ginger and Fred). Postaven byl v roce 1996, patří tedy k ukázce moderní architektury. Dům je inspirován meziválečným tančícím párem Freda Astaira a Ginger Rogersové.

Na místě Tančícího domu stával dříve dům činžovní, ten byl ovšem zničen v roce 1945 během bombardování Prahy. V 60. letech se rozhodlo o zástavbě volného místa, k tomu ale došlo až o desítky let později. Dnes jsou v neobvyklém šestipatrovém domě kanceláře, restaurace, bar a galerie.

KUBISTICKÝ TROJDŮM

K Praze 2 neodmyslitelně patří i jiný architektonický skvost, a to Kubistický trojdům na Rašínově nábřeží. Tento trojdům vznikal v kubistickém slohu v letech 1912–1913 na úpatí Vyšehradu.

Zaujme vás už jeho podlouhlé průčelí členěné do tří zrcadlově shodných částí – dvě krajní části jsou oranžové a prostřední, o něco vyšší dům má světlou barvu. Bez zajímavosti nejsou dominantní polygonální kubistické arkýře v mansardové střeše a pozornost si zaslouží i balkón krytý širokým lomeným obloukem. Pod ním jsou pak k vidění sochařské výjevy ze staročeské mytologie, a to Ctirad s lyrou, jak zpívá kněžně Libuši.

KOVAŘOVIC VILA

A kubismus ještě jednou. Nedaleko Kubistického trojdomu stojí na první pohled zajímavá třípodlažní kubistická budova, která si pro svůj význam zasloužila i zápis do Státního seznamu nemovitých kulturních památek v Česku (už v roce 1958).

Kovařovicova vila vznikala v letech 1912–1913 a prošla i zásadními úpravami, především v interiéru. V 90. letech 20. století v ní byla mateřská škola, dnes jsou zde kanceláře a vila není přístupná veřejnosti. Její úchvatný exteriér si ale prohlédnout můžete.

CHRÁM SVATÝCH CYRILA A METODĚJE

Tento svatostánek vznikl ve 30. letech 18. století v barokním slohu a byl původně zasvěcen Karlu Boromejskému. Ve 2. polovině 18. století budova sloužila nenáboženským účelům. V roce 1933 byl poskytnut České pravoslavné církvi. Řada lidí ho ale zná z úplně jiného důvodu.

Chrám svatých Cyrila a Metoděje se v roce 1942 stal útočištěm a místem posledního odporu československých parašutistů a atentátníků, jejichž cílem bylo zbavit se Reinharda Heydricha. Ke kostelu proto neodmyslitelně patří právě jim věnovanýpamátník, a to na jeho vnější straně (Resslova ulice), kde jsou mimochodem patrné stopy od kulek německých samopalů.

NOVOMĚSTSKÁ RADNICE

Na Karlově náměstí najdete Novoměstskou radnici. Názvem se nenechte zmást, budova pochází ze 14. století a vznikala v gotickém slohu. To vše na pokyn Karla IV., který si přál, aby dřívější Dobytčí trh (dnes Karlovo náměstí) byl důstojným protějškem Staroměstského náměstí.

Novoměstskou radnici tvoří několik budov a její dominantou je 70 metrů vysoká věž z 50. let 15. století. Tato památka je spjata s první pražskou defenestrací, jež se odehrála v červenci 1419. Tehdy byli okny vyhozeni a na ulici ubiti někteří konšelé.

Na Novoměstské radnici, ve Vodičkově ulici, je vidět také pražský loket.

FAUSTŮV DŮM

Na Karlově náměstí je k nalezení také barokní palácová budova známá jako Faustův dům (Mladotovský palác). V dávných dobách bylo na těchto místech pohanské obětiště a později kolem něj vedla významná cesta (nejen) pro korunovační průvody.

Původně gotický dům pochází z roku 1726, ale o téměř 100 let později se dočkal rozsáhlých úprav do dnešní podoby. Stále jsou tu patrné prvkygotiky, renesance, baroka a klasicismu.

Historický doktor Faust tu nikdy nebydlel, ovšem několik majitelů domu se věnovalo alchymii. Tak snad proto to pojmenování…

BASTION PRAGUE

Okouzlujícím místem s dechberoucím výhledem na město je Bastion Prague. Barokní Bastion XXXI je součástí opevnění Nového Města pražského, které vzniklo roku 1348 na přání Karla IV.

Na původní gotické stavby zde bylo navázáno barokními hradbami a dnes tu můžete nejen pozorovat město (vidět je odsud například Vyšehrad a rozhledna na Petříně) a užívat si klidu, ale také si dát něco dobrého v neobvyklé restauraci. Místo je často vyhledávané pro konání svatebních obřadů.

MUZEUM POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY

Za načerpáním vědomostí a za zábavou se můžete vydat do Muzea Policie České republiky do areálu bývalého kláštera v Praze-Karlově. V budově se muzeum nacházelo už od 60. let 20. století, bylo ovšem věnované pohraniční stráži a pak SNB a vojskům Ministerstva vnitra.

Od roku 1990 je zde Muzeum Policie ČR, které představuje historii, vývoj a činnost bezpečnostních sborů na území Česka a bývalého Československa, věnuje se ale i četnictvu v období mezi lety 1850 a 1938.

MUZEUM ANTONÍNA DVOŘÁKA

Máte-li v lásce klasickou hudbu, ba dokonce Antonína Dvořáka, určitě se můžete nejednou vypravit do muzea, které je mu věnované. Najdete tu dokumenty a památky, které se slavného skladatele dotýkají, jako například hudební nástroje, korespondenci, listiny, dobové fotografie, výtvarná díla a další.

Muzeum od svého vzniku v roce 1932 sídlí v barokním Michnově letohrádku, jenž je znám i pod názvem Vila Amerika.

KAM ZA ODPOČINKEM

VYŠEHRADSKÉ SADY

I v Praze si můžete užít trošku toho klidu a zeleně a na chvíli se ztratit v oáze, z níž se však zpátky do města dostanete raz dva. Krásné jsou například Vyšehradské sady, které jsou součástí Vyšehradu.

Na místě dnešního veřejného parku dříve bývaly vinice, dnešní podobu místo získalo až v 19. století. Kromě relaxace tu můžete obdivovat například čtyři sousoší od J. V. Myslbeka. Bude-li vám to málo, zavítejte na vyšehradském komplexu i do Karlachových nebo Štulcových sadů.

PARK FOLIMANKA

Na pomezí městských částí Praha 2 a 4 se rozkládá park Folimanka, a to na místě, kde dříve bývala usedlost a vinice, později i meruňkový sad.

Současná podoba včetně herních prvků a fontán pochází z období normalizace. Park je zajímavý i tím, že ho ve výšce 40 metrů protíná známý Nuselský most.

BOTANICKÁ ZAHRADA PŘÍRODOVĚDECKÉ FAKULTY UK

Každý milovník rostlin a podobných krás se určitě rád vydá do Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK. Tato návštěva vás kdykoli vytrhne z každodenního shonu. Dopřejte tu pastvu svým očím i hlavě.

RIEGEROVY SADY

Dalším místem k příjemnému odpočinku nebo procházce mohou být Riegrovy sady. Ohromí vás plochou 11 hektarů, rozsáhlými travnatými plochami, herními prvky pro děti i návazností na oddechový a sportovní park Rajská zahrada.

SADY SVATOPLUKA ČECHA

Když budete na trávení volného času hledat park s dětským hřištěm, neuděláte chybu návštěvou Sadů Svatopluka Čecha. Sady tu bývaly už od konce 19. století. Název po slavném spisovateli získaly v roce 1903 a v roce 1924 sem byla instalována jeho socha.

DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI

Na Praze 2 najdete mimo jiné i železniční most, který se často objevuje ve filmech či seriálech. Fotografové zase obdivují jeho fotogeničnost. Oblíbená je i zdejší náplavka.

Reset password

Enter your email address and we will send you a link to change your password.

Get started with your account

to save your favourite homes and more

Sign up with email

Get started with your account

to save your favourite homes and more

By clicking the «SIGN UP» button you agree to the Terms of Use and Privacy Policy

Create an agent account

Manage your listings, profile and more

By clicking the «SIGN UP» button you agree to the Terms of Use and Privacy Policy

Create an agent account

Manage your listings, profile and more

Sign up with email