Skandinávský styl bydlení

ZAMILUJTE SE DO ČISTOTY A DOKONALOSTI V KAŽDÉM DETAILU

O tomto stylu bydlení už jste určitě slyšeli, nejspíš ale ne úplně všechno. Staví na čistotě linií, minimu doplňků a barev, které by mohly člověka rozptylovat. Podívejte se, jak si např. zařídil byt jeden náš klient.

Možná ve vás představa bílých stěn, kamene a dřeva probouzí pocit zimy a nevlídnost chladných severských dálek, žádné mrazivo se ale konat nemusí, naopak. Bydlení ve skandinávském (nebo taky severském) stylu může být úžasně hřejivé, útulné a uklidňující.

5 PILÍŘŮ SKANDINÁVSKÉHO STYLU BYDLENÍ

Stejně jako třeba italský styl bydlení, nebo japonský styl bydlení, i ten skandinávský má několik pilířů, které ho dělají tím, čím je.

JEDNODUCHOST

Žádné zbytečnosti. Nábytek praktický, pohodlný, jednoduchý, z přírodních materiálů. Žádné zdobné kudrlinky jako třeba u rustikálního stylu. Neplatí ale, že by jeho synonymem byla strohost.

SVĚTLO A SVĚTLÉ BARVY

Žádné tmavé barvy, nic, co by člověku připomínalo polární noc. Skandinávskému stylu vévodí spousta přirozeného světla, jehož množství umocníte bílou výmalbou. K ní pak můžete bez obav přidat třeba světle šedou či béžovou (například v podobě závěsů nebo sedačky).

Co se osvětlení týče, nespokojte se jen s jedním velkým světlem, byť máte sebekrásnější a maximálně seversky vyhlížející. Chce to lampičky, designové osvětlení, spíš tlumené a teplé. Uvidíte, že s ním vykouzlíte nezaměnitelnou atmosféru na úplně běžné večery i sváteční chvíle. A zapomeňte na záclony, které brání dokonalému průniku denního světla dovnitř!

Náš tip:Chcete doma více přirozeného světla a optické zvětšení prostoru? Pořiďte si zrcadlo a budou se dít věci!

MÁLO DOPLŇKŮ, ZATO VŠAK VÝRAZNÝCH

Pokud o něčem tento styl bydlení není, tak o množství zbytečných doplňků, na které se jenom práší. Doplňky patří i sem, jen by jich nemělo být moc. Pak můžou být i výrazné – jestli chcete například svůj obývací pokoj barevně doladit do severského maxima, vyberte si jednu nebo dvě syté barvy. Na šedou sedačku se hodí žluté nebo oranžové polštáře, žlutá váza zase nadělá spoustu parády na komodě a stejně barevné úložné boxy v regálech.

K vhodným doplňkům patří třeba rostliny, které do vaší domácnosti vnesou ještě víc přírody a osvěží vzduch, nebo jednoduché až minimalistické obrazy. Vyberte si jeden do místnosti a uvidíte, že to úplně změní její vizáž! O něco praktičtější – avšak vizáž také měnící – jsou pak nástěnné hodiny, které by dle „zásad“ skandinávského stylu bydlení měly být velké a výrazné. Z hlediska materiálu jim dominuje opět dřevo a kov.

Skandinávci mají jasno v tom, že by jejich domovy neměly být přehlcené zbytečnostmi. Pokud bydlíte ve dvou, určitě nepotřebujete spoustu židlí, křesílek, taburetů a dalších kousků, které nepoužíváte. Čistý, volný prostor je základ duševního klidu, který vám takové bydlení zajistí.

PŘÍRODNÍ MATERIÁLY

Když se mluví o severských zemích, pravděpodobně všichni si představíme dlouhé nehostinné pláně a nekonečné lesy – dřevo a kámen. Přidejte k nim kov a případně i kůži a budete mít základní čtveřici materiálů, kterou k vytvoření Skandinávie u sebe doma potřebujete. Ať už jde o podlahu, postel nebo jídelní sestavu, dřevo by vašemu bydlení mělo jednoznačně vládnout. Nebo aspoň jeho věrná napodobenina.

ZAOSTŘENO NA PODLAHU

Pro severský styl bydlení jsou typické světlé dřevěné podlahy, které mají tu vlastnost, že opticky zvětšují a prosvětlují daný prostor. A to rozhodně chcete. V případě, že vám z nějakého důvodu dřevěná podlaha nevyhovuje, poohlédněte se po podlaze vinylové v dekoru světlého dřeva. Jedná se sice o umělý materiál, ale při správném výběru určitě udělá parádu.

ÚTULNOST

Severské plískanice přímo nahrávají tomu, aby se člověk v upršeném odpoledni zachumlal do heboučké deky, složil hlavu na polštář, poslechl si hezkou hudbu nebo si přečetl kousek skvělé knížky.

Nebojte se vylepšit sedačku dekou a polštářky, stejně tak postel. Nakupte si svíčky nebo aromalampu. Zkrátka si svoje útočiště pořádně zútulněte.

SKANDINÁVSKÝ STYL BYDLENÍ V JEDNOTLIVÝCH MÍSTNOSTECH

Říká se, že v jednoduchosti je krása – a právě tyto dvě vlastnosti, jednoduchost a krásu, dokonalé kloubí skandinávský styl bydlení. To je ostatně jedním z hlavních důvodů, proč je severský styl bydlení natolik oblíbený při zařizování ložnic, obýváků a kuchyní. V následujících řádcích se podíváme na to, jak si ve skandinávském stylu zařídit koupelnu a obývací pokoj.

KOUPELNA

Volba barevné palety

Pro mnohé z nás je koupelna místem očisty a relaxace, a právě proto je pro ni skandinávský styl jako stvořený. O to víc, chystáte-li se zařizovat malou a tmavou koupelnu. I pro tuto místnost se totiž preferují světlé barvy, které – jak již bylo zmíněno výše – prosvětlují a opticky zvětšují prostor. Nemusí se přitom jednat o čistě bílou, ale třeba taky krémovou nebo béžovou barvu.

Jak na podlahu a obklady

Zmínili jsme také to, že pro skandinávský styl bydlení jsou typické světlé dřevěné podlahy. Nicméně, vzhledem k vlhkosti, která se v koupelnách běžně drží, není pravé dřevo zrovna nejideálnějším řešením. Naštěstí však existuje spousta věrohodných napodobenin dřeva – ať už je to dlažba, vinylová podlaha či podlaha laminátová, vždy v dekoru dřeva.

Na řadu přichází obklady, které by samozřejmě měly být ve světlém provedení. Nejčastějším typem obkladů jsou 3D vystouplé malé obdélníky (tzv. motiv cihliček), který bývá k vidění také v kuchyních nesoucích se v severském stylu. Jako alternativu můžete zvolit také mramor či obklady s dekorem dřeva.

Vana či sprchový kout?

Zde samozřejmě záleží na velikosti místnosti. Do menších koupelen se skvěle hodí minimalistický sprchový kout typu walk-in, do těch větších pak vana. V oblibě mají Skandinávci vany volně stojící na ozdobných nožkách. Jste-li poněkud limitování prostorem, zvolte vanu, která není plně vestavěná, ale nachází se v rohu místnosti. To znamená, že přinejmenším jeden roh vany stojí volně, a zajistí tak alespoň částečné odvzdušnění prostoru.

S vanou, případně sprchovým koutem, by mělo ladit umyvadlo – jednak z hlediska tvaru, jednak stylem baterie. Jako ideální se jeví matná baterie v černé barvě, která působí velmi elegantním dojmem. Vybrat si samozřejmě můžete dle vlastního vkusu a preferencí, je však vhodné vybírat z jedné kolekce. Právě díky tomu totiž dodržíte čistotu designu, kterou se skandinávský styl bydlení vyznačuje. Co se stylu umyvadla týče, může být závěsné, postavené na desku či zapuštěné do desky, stačí si vybrat.

Jaký zvolit koupelnový nábytek?

Neodmyslitelnou součástí koupelny je také koupelnový nábytek. Chcete-li skandinávský styl pojmout co nejvíce tradičně, nesmíte opomenout dřevo. Jedním ze současných trendů je koupelnový nábytek z masivu.

Zde je však potřeba myslet na to, že aby odolal vlhkému prostředí koupelny, musí být vyroben z toho správného dřeva, jako je například dub, a k tomu důkladně napenetrovaný speciálním přípravkem. Kdo si na masiv netroufá, může zvolit imitaci například v podobě potištěné fólie. Nicméně, ani klasickým koupelnovým nábytkem v bílé barvě nic nezkazíte. Ať tak či onak, hlavně nezapomeňte sladit veškeré úchytky nábytku. Ideální jsou opět matné černé.

Jak na výběr osvětlení? Hlavně nešetřit!

Pozornost byste měli věnovat i dostatečnému osvětlení, kterým jako Skandinávci rozhodně nešetřete. Jako hlavní světlo se povětšinou volí minimalistické bodové světlo, které může být doplněno dřevěnými prvky. Dále můžete do rohu místnosti umístit stojací lampu a nad umyvadla a zrcadla pak LED osvětlení. Abyste osvětlením vytvořili dokonalou atmosféru, mělo by být měkké a tlumené. Zapomínat byste neměli ani na svíčky a svícínky.

V hlavní roli doplňky a dekorace

K dokonalosti dovedete svou koupelnu ve skandinávském stylu prostřednictvím bytových doplňků a dekorací. Co by skandinávská koupelna neměla postrádat, je velké zrcadlo. Typické je zrcadlo kulaté na koženém opasku. Důležité jsou ale také drobnější prvky typu stojánky na kartáčky či dávkovače na mýdlo. Zvolit můžete buď neutrálnější barvy, jako jsou černá, bílá a šedá (případně i dekor mramoru), nebo barvy výraznější, které interiér zaručeně oživí. Navíc budete moct tyto barevné doplňky jednoduše vyměnit.

Do skandinávské koupelny patří mimo jiné také květiny. Právě zeleň koupelnu v přírodních tónech nádherně doladí. Pořídit si můžete jak závěsné květináče, které umístíte do rohu místnosti, nebo i stojany na květináče, které udělají parádu snad na každém místě. Co se designu samotných květináčů týče, vhodné jsou ty v designu kamene, ratanové či proutěné. Proutěné květináče můžete skvěle doplnit třeba proutěnými košíky, ve kterých lze skladovat třeba kosmetiku.

V neposlední řadě stojí za zmínku textil do koupelny. Skandinávský styl si zakládá na kvalitě a preferuje ji před kvantitou. Ručníky a osušky proto volte ze 100% bavlny (nejlépe i BIO) nebo také z bambusu.

OBÝVACÍ POKOJ

Obývací pokoj bývá hlavním centrem dění. Představuje jednak prostor, kde se relaxuje, ale zároveň také místnost, v níž přijímáte návštěvy. Z toho důvodu by měl obývák částečně plnit i reprezentativní funkci. Díky skandinávskému stylu, který si libuje v jednoduchosti, přírodních prvcích a funkčnosti to zajisté zvládnete levou zadní.

Volba barevné palety

Správný výběr barev do obýváku ve skandinávském stylu je klíčový. Barva by měla odrážet co nejvíce přirozeného světla. Největší parádu tak uděláte barvou bílou či lehce šedou. Obě se navíc skvěle kombinují s teplou barvou dřeva, které v tomto stylu bydlení hraje nezastupitelnou roli, a tóny sépie. Rovněž zapomeňte na záclony a závěsy, zbytečně byste tak bránili přístupu denního světla.

Aby však obývák nepůsobil příliš uniformně až nudně, využívá se k jeho oživení prvků kontrastu. Jedná se především o kombinaci bílé a černé – ať už na textiliích, jako jsou polštářky, koberečky či deky, tak u jednotlivých kusů nábytku a doplňků. Zkuste třeba k bílé stěně umístit černou stojací lampu, rázem tak změníte celkovou atmosféru místnosti. Typické pro skandinávské interiéry jsou také žluté akcenty na pozadí černé a bílé. Setkat se můžete i s obklady na stěnu z kamene.

Podlaha

Jaký typ podlahy volit pro obývací pokoj v severském stylu bydlení pro vás asi nebude žádným překvapením – dřevo, dřevo a zase dřevo. Nejlépe to světlé, které dokáže místnost ještě o něco více prosvětlit a bude působit velice útulně. K severskému pokoji jednoznačně patří také kusové koberce. Třeba koberec v modré barvě vnese do interiéru příjemný barevný nádech a texturu.

V hlavní roli sedací souprava

Sedací souprava je dominantním prvkem snad každého obývacího pokoje. Co se barevného provedení týče, nejčastěji padá volba na odstíny šedé. Ty se totiž dají skvěle doplnit různými dekoračními polštářky, pruhovanými tkaninami či přehozy z ovčí vlny. Skvěle bude vypadat i to, když pohovku doplníte jednoduchými křesly.

Jak na nábytek do obývacího pokoje?

Ke správně zvolené sedací soupravě samozřejmě patří konferenční stolek. Ideálně volte stolek ve světlé barvě či dřevěném dekoru. Nábytek ve skandinávském stylu se obvykle vyznačuje jednoduchými, rovnými a čistými liniemi a vyroben může být jak ze dřeva (především z masivu břízy a borovice), tak i z kombinace dřeva, kovu a skla. Důležité je, aby každý kus nábytku měl svůj význam a plnil určitou funkci.

Stejně jako u volby barevné palety, i u nábytku se setkáme s oblibou kontrastů. Kontrastní prvek zde představuje spojení starého a nového či moderního a rustikálního. Co takhle umístit mezi jednoduchý moderní nábytek proutěné houpací křeslo?

Podtrhněte atmosféru vhodným osvětlením

Jak jsme již zmínili v úvodu článku, nespokojte se pouze s jedním velkým světlem. Ve skandinávském obývacím pokoji nesmí chybět ani obří stojací lampa a decentní doplňkové osvětlení, jako jsou například řetězová světýlka či svíčky.

S dekoracemi a doplňky to nepřehánějte

S dekoracemi a doplňky je to v severském stylu jako s nábytkem – každý kus by měl mít svůj funkční účel a také speciální význam pro obyvatele domu či bytu. V tomto ohledu dávají opravdoví seveřané přednost kvalitě před kvantitou a na „lapače prachu“ si nepotrpí. Snaží se volit doplňky, které jednak nepodléhají módním trendům, a jednak jsou nadčasové. Typickým příkladem jsou už výše zmíněné přehozy a dekorační polštářky, dále také kvalitní svícny, velké hodiny či obrazová galerie na stěně, která dodá jinak minimalistickému designu osobitost.

Ve skandinávském interiéru samozřejmě nesmí chybět pokojové rostliny, které do něj vnáší zelenou barvu jako výrazný akcent. Oblíbené jsou rostliny v závěsných květináčích nebo i volně stojící rostliny s výraznými listy. Na stole či komodě se budou skvěle vyjímat také vázy se suchou trávou či větvičkami.

SKANDINÁVSKÝ STYL V ARCHITEKTUŘE

V předešlých řádcích jsme se sice zaměřili čistě na interiér, faktem ale je, že skandinávský design vládne i střechám a fasádám. Více než 90 % domů ve Skandinávii se staví ze dřeva. Důvodem je především tamější tradice ve stavitelství a také bohaté lesy.

A CO JE PRO SEVERSKOU ARCHITEKTURU CHARAKTERISTICKÉ?

Jedná se především o funkční a čistý design a zálibu v kombinování přírodních a snadno recyklovatelných materiálů – ať už je to dřevo, sklo či ocel. Moderní skandinávský dům může být jakéhokoliv tvaru, ale většina Skandinávců preferuje tradiční formy, tzn. čtyři stěny a sedlovou střechu .

Pro střechy je typické velké množství bezpečnostních prvků, neboť jsou totiž často vystavovány nízkým teplotám, sněhu, silným dešťům a v neposlední řadě i organickému spadu ze stromů. Součástí každé skandinávské střechy tak bývají sněhové zábrany, žebříky a střešní lávky.

NEJČASTĚJŠÍ BARVY

Nejčastější barvou fasády, především ve Švédsku, je již po dlouhou dobu červená, v Norsku se setkáte také s barvou zelenou či modrou, méně často pak se žlutou a bílou. Rámy oken jsou ale vždy bílé. Za zmínku stojí také samotné rozměry oken – ty jsou co největší, aby dovnitř proudilo co nejvíce světla.

Ze skla může být dokonce i celá stěna. Ve venkovských oblastech bývají součástí domů i prosklené verandy. U severských domů se málokdy setkáte s oplocením. Když už ano, jedná se vesměs o malý dekorativní plot.

DISPOZICE MÍSTNOSTÍ

Co se vnitřního uspořádání týče, vstup bývá od obytné části oddělen chodbou. Kuchyně, jídelna a obývací pokoj jsou od sebe odděleny buď symbolicky, nebo vůbec. To vychází z uspořádání v minulosti, kdy v domě vždy byla jedna místnost pro všechno.

Dalším důvodem je samozřejmě komfort při péči o rodinné příslušníky a hosty. Samostatnými pokoji ve skandinávském domě jsou koupelna a ložnice. V městských bytech však narazíte i na izolované kuchyně, záleží na dispozičním řešení.

Reset password

Enter your email address and we will send you a link to change your password.

Get started with your account

to save your favourite homes and more

Sign up with email

Get started with your account

to save your favourite homes and more

By clicking the «SIGN UP» button you agree to the Terms of Use and Privacy Policy

Create an agent account

Manage your listings, profile and more

By clicking the «SIGN UP» button you agree to the Terms of Use and Privacy Policy

Create an agent account

Manage your listings, profile and more

Sign up with email