Zajímavá místa v centru Prahy

KAM JÍT ZA HISTORIÍ NEBO ODPOČINKEM?

Láká vás bydlení na Praze 1, v samém srdci naší metropole? Pak určitě pátráte po tom, co vás čeká v nejbližším okolí. Víme, kam se můžete vydat za našimi pestrými dějinami, za osvěžující zelení nebo jinými zajímavostmi. Mimochodem za Prahu 1 jsme získali v roce 2021 v soutěži Projekt roku dvě medaile.

KAM ZA HISTORIÍ

Historie je na Praze 1 opravdu požehnaně. Patří sem ty nejznámější a nejvýznamnější památky ve městě, které mají nevyčíslitelnou hodnotu pro všechny Čechy.

PRAŽSKÝ HRAD

Symbol českého státu mají lidé na Praze 1 skoro stále na dohled. Komplex Pražského hradu je považován za ten největší souvislý na světě, a to díky rozloze téměř 70 000 m2. Jeho součástí je objekt samotného hradu, který byl od 9. století sídlem českých knížat, králů a prezidentů republiky, ale patří sem i další stavby, které by znát každý Čech.

Jmenovat můžeme katedrálu svatého Víta, Václava a Vojtěcha s hrobkou českých králů a českými korunovačními klenoty, kapli svatého Kříže, letohrádek královny Anny, Lobkovický palác, Zlatou uličku (víte, že je stará více než 425 let?), Jelení příkop nebo Královskou zahradu. Zajímavostí je tady skutečně nepočítaně a většina z nich v sobě ukrývá pořádnou dávku dějin.

Pražský hrad má svůj původ už v 9. století, kdy se začalo s jeho stavbou. Původně šlo o jednodušší hradiště na skalnatém ostrohu nad Vltavou.

MALÁ STRANA

Malá Strana je jednou z nejstarších a nejpůsobivějších částí celé Prahy. Turisté ji obdivují, místní na ni nedají dopustit. Procházka zdejšími spletitými uličkami je kouzelná za každého počasí i ročního období.

 

Jde o podhradí Pražského hradu, oblast, v níž sídlí významné instituce státní moci a kde se nachází celá řada krásných objektů nejrůznějšího stáří.

KARLŮV MOST

Kdo by neznal nejstarší most stojící přes Vltavu a druhý nejstarší most v Česku? S ním bude vaše procházka po Praze 1 dokonalá a kompletní. Karlův most stojí na místě původního Juditina mostu. Vznikal ve 2. pol. 14. století a po jeho dokončení se díky jeho existenci Praha stala významnou zastávkou na evropských obchodních stezkách.

Na 516 metrů dlouhém mostě nelze přehlédnout celou řadu soch – ty sem byly umisťovány od konce 17. století. Pocházejí od různých sochařů, jsou převážně barokní a najdeme mezi nimi například svatou Ludmilu se svatým Václavem, svatého Jana Nepomuckého nebo svatého Jana Křtitele.

STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ

Staromák, jak už pojmenování zlidovělo, je 9 000 m2 rozlehlé náměstí v centru Starého Města i historického jádra. Vede přes něj Královská cesta (historická trasa Prahou) a stojí na něm neopomenutelné budovy. Symbolem náměstí je nepochybně Staroměstská radnice s orlojem, středověkými astronomickými hodinami, které jsou mimo jiné těmi nejstaršími dosud fungujícími na světě.

Kromě radnice se na Staroměstském náměstí nachází Týnský chrám, kostel svatého Mikuláše, palác Kinských nebo dům „U Kamenného zvonu“. Po obvodu náměstí pak stojí renesanční, barokní a rokokové domy s románskými a gotickými základy. Nelze tu přehlédnout pomník mistra Jana Husa a Mariánský sloup.

PRAŽSKÝ ORLOJ A ZAJÍMAVOSTI O NĚM

  • Orloj funguje plně mechanizovaně už neuvěřitelných 456 let! Do té doby se nastavoval ručně každý den! Současné figurky jsou vyrobené z lipového dřeva, zdarma dodaného od lidí z celé ČR!
  • Jako poslední na světě měří babylonský a staročeský čas!
  • Před 198 lety se orloj zastavil a vypadalo to, že ho nikdo nedokáže opravit. Naštěstí se našel hodinář Ludvík Hainz, který mechanismu orloje porozuměl.
  • Jde o 3. nejstarší astronomické hodiny na světě, ale jediné svého druhu stále funkční!

VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ

Původ Václavského náměstí se datuje už do roku 1348. Více než náměstí připomíná bulvár. Je dlouhý úctyhodných 750 metrů a široký 60 metrů, na jednom jeho konci je ulice Na Můstku, na druhém pak budova Národního muzea a samozřejmě všem dobře známá socha svatého Václava na koni.konzervativní, nudný ani fádní, ale naopak značně odráží jižanský temperament. Italské bydlení umí být elegantní a vkusné, ale i divoké zároveň. Rozhodně vás tak neomrzí.

Václavák, dříve Koňský trh, byl už v dávných dobách dějištěm významných historických událostí. Jeho horní část je nejfrekventovanější pěší tepnou v zemi.

STARONOVÁ SYNAGOGA

Na Praze 1 je k vidění (a pro někoho k navštívení) Staronová synagoga, která je mimochodem jednou z nejstarších Evropě. Vznikla pravděpodobně ve 2. polovině 13. století, a ještě stále slouží svému původnímu účelu. Synagoga se postupem času stala centrem Židovského města. A také o ní koluje celá řada pověstí – například ta, že kameny k založení synagogy sem přinesli andělé až z Jeruzaléma.

JOSEFOF

Zmíněná Staronová synagoga je součástí Josefova, v němž se dříve nacházela Židovská čtvrť, a to od středověku až do 19. století, kdy bylo zrušeno místní ghetto a z Josefova se stala čtvrť chudinská.

Spousta budov „nepřežila“ asanaci Starého Města, výjimkou je jen několik synagog, hřbitov a radnice. I dnes je ale radost se Josefovem projít a nasát trošku toho ducha dob minulých…

PRAŠNÁ BRÁNA

Další ze symbolů Prahy stojí na rozhraní ulice Na Příkopě a náměstí Republiky. Pozdně gotická Prašná brána nahradila v roce 1475 bránu svatého Ambrože a měla sloužit výhradně k reprezentačním účelům. Dnes u ní můžete nastoupit na Královskou cestu, která vás nejvýznamnějšími místy Starého Města dovede až na Pražský hrad.

Prašná brána se pyšní výškou 65 metrů. Ve 44 metrech se nachází vyhlídkový ochoz, na který vede 186 schodů.

STRAHOVSKÝ KLÁŠTER

Součástí Prahy 1 je také Strahovský klášter, byť stojí takřka na okraji. Je tím nejstarším premonstrátským klášterem v Čechách. Vznikl už v roce 1143 a patří k architektonicky nejvýznamnějším památkám Česka.

Kromě konventu, který tu byl na počátku 90. let 20. století obnoven, tu najdeme Památník národního písemnictví, známou Strahovskou knihovnu s více než 200 000 knih a obrazárnu.

PRAŽSKÁ LORETA

Pražská Loreta zahrnuje loretánskou kapli, která je kopií známé svaté chýše nacházející se v italském Loretu. Často ale Pražskou Loretou nazýváme i barokní stavby na východní straně Loretánského náměstí.

Její výstavba se datuje do 2. pol. 17. a 1. pol. 18. století. Hlavní fasáda, ta reprezentativní, na kterou se obdivovatelé dívají z náměstí, má věž se zvonohrou, za ní je pak k nalezení nádvoří s poutními ambity, kostelem Narození Páně a ústřední kaplí Panny Marie. Objekt Pražské Lorety je krytou chodbou spojen s kapucínským klášterem při kostele Panny Marie Andělské.

A co je vlastně svatá chýše? Podle legendy jde o domek, v němž žila Panna Marie z Nazaretu a který andělé přenesli při vpádu saracénů přes moře do města Loreto v jižní části Itálie. Místo se dočkalo obliby u poutníků a po světě se pak začaly stavět jeho kopie.

KAM ZA ODPOČINKEM

Budete-li se na Praze 1 chtít na chvíli stáhnout do ústraní a užít si trošku klidu, můžete zamířit třeba na tato místa.

PETŘÍNSKÉ SADY

K Praze 1 jednoznačně patří Petřínské sady s nezaměnitelnou rozhlednou, která je volnoukopií Eiffelovy věže v Paříži (v měřítku 1:5). Za jasného počasí se návštěvníkům rozhledny odkryje nejen celé město, ale i téměř celé Čechy.

Petřínské sady sice patří k nejoblíbenějším místům zamilovaných párů, ale rády sem chodí i rodiny s dětmi a všichni ostatní. K nejkouzelnějším místům patří Zahrada Nebozízek, Růžový sad nebo Seminářská zahrada, v níž je k vidění více než 2 100 ovocných stromů.

Zmínit musíme také lanovku na vrch Petřín a Zrcadlové bludiště, kde se aspoň na okamžik rád ztratí snad každý…

CHOTKOVY SADY

Park sousedící s Letohrádkem královny Anny a Královskou zahradou je veřejnosti otevřen už od roku 1832, což z něj činí první veřejný park na území Prahy. Z jeho jižní části si za hezkého počasí užijete nádherný výhled na město a jeho rozlehlé travnaté plochy vás tu určitě zlákají k lenošení.

STŘELECKÝ OSTROV

Na Střeleckém ostrově uprostřed Vltavy najdete všechno, po čem toužíte, když chcete zapomenout na starosti všedních dní. Tohle romantické místo se nachází pod mostem Legií a za pohledy na město z úrovně Vltavy se sem určitě nejednou vrátíte.

V uvolněné atmosféře ostrova se nejspíš rádi projdete nebo se s dobrým občerstvením usadíte na lavičku, zúčastnit se tu ale můžete i akcí, které se tu konávají – k nim patří festivaly, koncerty apod.

DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI

Na Praze 1 je kromě zmíněných zajímavostí i spousta dalších, rozmanitých. Pokud máte v oblibě moderní dějiny, možná vás potěší přítomnost fascinující Lennonovy zdi nebo návštěva hrůzu nahánějícího muzea věnovaného KGB.

O něco delikátnější a pokojnější je pak třeba návštěva Národní galerie nebo Rudolfina či procházka po Národní třídě, která vám ukáže například budovy z 19. století nebo Památník Sametové revoluce 17. listopadu 1989.

Reset password

Enter your email address and we will send you a link to change your password.

Get started with your account

to save your favourite homes and more

Sign up with email

Get started with your account

to save your favourite homes and more

By clicking the «SIGN UP» button you agree to the Terms of Use and Privacy Policy

Create an agent account

Manage your listings, profile and more

By clicking the «SIGN UP» button you agree to the Terms of Use and Privacy Policy

Create an agent account

Manage your listings, profile and more

Sign up with email